Laboratórium helye: Miskolci Egyetem, B/1 I.em. 104-106. és 108. (Fémtani, Képlékenyalakítási és Nanotechnológiai Intézet).
Laboratórium befogadóképessége: 10 fő
Kialakított vizsgálóhelyek száma: 8+6
A laboratórium alapfeladata az oktatás és kutatás támogatása.
Az oktatás során a hallgatók megismerkednek:
az ipari gyakorlatban használatos általános próba-előkészítés módszereivel. (mechanikus csiszolás, polírozás, maratás) Ezen kívül betekintést nyernek speciális próba-előkészítési módszerekbe is. (bemártó-, elektrolitos-, színes-, csapadékos-, hő- és mélymaratás)
a fémmikroszkópos technikák (ráesőfény, sötétlátótér, interferencia- és polarizáció feltét, differenciált interferencia kontraszt (DIC) eljárás) alkalmazásával.
Az intézeti kutatások során az intézet dolgozói:
kidolgozták speciális minták elektrolitos maratási lehetőségeit,
speciális ötvözetek színes maratási eljárásainak kidolgozását végezték,
a képelemzésre szánt mintadarabok előszűrését, a képi információkat detektálás szempontjából optimalizálják.
A vizsgálat magában foglalja a vizsgált minta kimunkálását, beágyazását a csiszolat előkészítését és maratását a kívánt vizsgálatnak megfelelően. A csiszolatról felvételek készülnek, amelyeket nyomtatott vagy elektronikus formában átadunk a megrendelő számára. A vizsgálat munkaóra igénye: 1 (B kategória) óra/minta.
A vizsgálat magában foglalja a vizsgált minta kimunkálását, beágyazását a csiszolat előkészítését és maratását a kívánt vizsgálatnak megfelelően. A csiszolatról felvételek készülnek, amelyeken a megrendelővel egyeztetve számítógépi képelemzéssel mérések készülnek. A felvételekről és a mérési eredményekről jegyzőkönyv készül magyar és/vagy angol nyelven: 2(C kategória) óra/minta.
Képelemző célszoftverek fejlesztése adott igények szerint
Komplex vagy egyedi vizsgálatokról szakértői tanulmány készítése:
A vizsgálat egyedi árajánlat alapján történik. Magába foglalja a vizsgált minta kimunkálását, beágyazását a csiszolat előkészítését és amennyiben szükséges a maratását, a kívánt vizsgálatnak megfelelően. A szükséges vizsgálatok a megrendelővel egyeztetve készülnek el. A mérési eredményeket kérésnek megfelelően angol és/vagy magyar nyelven jegyzőkönyv formájában elektronikus és/vagy nyomtatott formában adjuk át.
A laboratórium eszközei
A vizsgálóberendezések ütemezett karbantartás szerint felülvizsgálatra kerülnek.
C. Zeiss Axiovert 40 MAT típusú mikroszkóp - 4 db
Leitz Ergolux típusú mikroszkóp - 4 db
C. Zeiss Axioimager M1m - 1 db
C. Zeiss Discovery V.12 - 1db
Struers csiszoló és polírozó berendezés: Pedemin-S automata forgófej, MD Piano (220, 620, 1200) gyémánt csiszolótárcsák, MD Nap, Md Mol polírozókendők - 2 db
Struers Lectropol 5 típusú elektropolírozó berendezés - 1 db
Buhler Isomet 1000 precíziós vágógép – 1 db
Tantárgyaink, amelyek oktatásában a laboratórium részt vállal
Szerkezetvizsgálat
Fémötvözetek hőkezelése
Fémötvözetek hőkezelése gyakorlat
Vasötvözetek hőkezelése
Vasötvözetek hőkezelése gyakorlat
Ezen felül számos diplomatervhez és tudományos diákköri dolgozathoz nyújt segítséget laboratóriumunk.
Cprob
Laboratóriumunk oktatási célra fejleszti a Cprob számítógépi képelemző szoftvert, amelyel különböző, az Intézetünkben felmerülő igényeket próbáljuk kielégíteni. A fejlesztői munkába szeretettel várjuk ebben az irányban érdeklődő hallgatóinkat.